YAZILAR

 • Plüton-3
  Plüton Kova burcunda 2024- 2042 2023 yılının Mart ayında Plüton kova burcunu birkaç ay ziyaret ettikten sonra Oğlak burcundaki son işlerini toparlamak için geri dönecek. 2024 yılından itibaren yaklaşık 18 yıllık kova burcundaki seyrine başlayacak. Plüton bu burca girer girmez 2020 yılında Satürn ile Jüpiter’in kavuşum yaptığı derecenin üzerine gelmiş olacak. Dolayısı ile önümüzdeki süreçte … Okumaya devam et “Plüton-3”
 • Yedi Kat Gökyüzü
  Allah O’dur ki yedi göğü ve yerden de onları kadarını yarattı. Emir bunlar arasında iner ki Allah’ın her şeye kadir olduğunu ve Allah’ın bilgisinin, her şeyi kuşattığını bilesiniz Talak Suresi 65-12  Eski medeniyetler çıplak gözle görebildikleri yedi gezegen ve onun hareketlerine çok önem vermişler. Talak suresinde bahsi geçen yedi kat gökyüzü ile kastedilenin yedi gezegen … Okumaya devam et “Yedi Kat Gökyüzü”
 • Otomobil Motorlarında Yağ Sarfiyatı
  Benzinli ve dizel motorlara sahip otomobillerde periyodik bakımlardan bir tanesi yağ değişimidir. Yağlama işleminin düzgün olması, motorun sağlıklı çalışması ve ömrü için son derece önemlidir. Yağ değişimine kadar koyduğumuz miktarda yağ motorda kalmaz. Eksilme çok düşük gramajlarda kaldığından göze batmaz ve problem teşkil etmez. Bu şekilde çalışan bir motora yağ yakıyor ya da eksiltiyor tabiri … Okumaya devam et “Otomobil Motorlarında Yağ Sarfiyatı”
 • Motor Yağı, İşlevi ve Önemi
   İçten yanmalı motorlarda yağ en önemli akışkanlardan biridir. Yağın eksik olması, işlevini yitirmesi motor parçalarının ömrünü azaltır, bazı durumlarda motora büyük hasarlar verir. Yağ olmadan motor kısa bir süre çalışabilir ama sonrasında kendisini kitler. Bakımı ve değişimi çok kolay olan bu akışkan sıvı içten yanmalı motor için çok önemli bir yere sahiptir. Motor Yağının Görevi … Okumaya devam et “Motor Yağı, İşlevi ve Önemi”
 • Plüton-2
  Astrolojide Plüton, Neptün ve Uranüs gibi gezegenlerle beraber jenerasyon gezegeni olarak sınıflandırılıyor. Transit halinde bir burçta uzun yıllar kaldıklarından belirli kuşakları tanımlamada kullanılabilmektedir. Jenerasyon gezegeni olarak, kitle davranışları, kollektif etkiler hakkında bilgiler verir. Plüton ile ilgili daha önce gezegenin keşfi, astrolojik anlamı, mitolojisi ve dünya da gelişen bazı olaylarla nasıl bir ilişki kurulabileceğini anlattığım bir … Okumaya devam et “Plüton-2”
 • Plüton -1
  2006 yılında Uluslararası Astronomi Birliği tarafından Plüton’un gezegen tanımına uygun olmadığı açıklaması yapıldı. Dünya’ dan küçük olması, yörüngesi diğer gezegenlere göre alışılmamış olduğundan (ekliptik düzleme göre 17 derecelik eğime sahip.) bu karar verilmiş. Bu durumda Plüton’un Astroloji de kendisine atfedilen özellikler anlamını yitirmiş mi oluyordu?   Yeni keşfedilen gezegenlerin astroloji dilinde hangi anlamları taşıyacağı konusunda fikir … Okumaya devam et “Plüton -1”
 • Bethlehem-Beytüllahim Yıldızı
  İsa’nın Kral Hirodes devrinde Yahudiye’nin Beytlehem Kenti’nde doğmasından sonra bazı yıldızbilimciler doğudan Yeruşalim’e gelip şöyle dediler: ‘’ Yahudiler’in Kralı olarak doğan çocuk nerede? Doğuda o’nun yıldızını gördük ve O’na tapınmaya geldik’’ Yıldızbilimcilerin ziyareti-, matta 2-1-2   Müneccimler Kral’a bu soruyu sorduklarında Kudüs (Yeruşalim)de bulunuyorlar. Ama nereden geldikleri bilinmiyor. Bethlehem adı verilen bu yıldızın bir süre … Okumaya devam et “Bethlehem-Beytüllahim Yıldızı”
 • E-Faturaya Geçiş
  Yıllık cirosu belirli limitlerin üzerinde olan şirketlere e- fatura kullanımı zorunlu tutulmakta. Zorunlu olması sanki kullanımı meşakkatli, kağıt faturaya göre dezavantajlı gibi algılanabiliyor. Bazen de sadece yüksek ciroları yapan firmalar bu hakkı elde ediyormuş gibi yanlış bir algıda oluşmakta. Cirosu ne olursa olsun isteyen her firma e-faturaya geçebiliyor. Eğer ilk defa şirket kurulumu yapıyor ve … Okumaya devam et “E-Faturaya Geçiş”
 • İkinci El Otomobil Alımı İçin Klavuz Bilgiler
   İkinci el otomobil alımında marka ve model seçimi kişinin bütçesine ayrıca beğenisine göre değişmektedir. Teknik bilgiye sahip olmayanlar genelde önce aracın markasına sonra dizayn ve kullanışlılığına göre tercihlerini yapmaktalar. Bakım harici ekstra masraf çıkartmasın, az yaksın, performansı güçlü, yedek parçası ucuz ve bulunabilir olsun gibi istekler beklentiler arasındadır. Günümüz şartlarında bizim memlekette araba sahibi olmak … Okumaya devam et “İkinci El Otomobil Alımı İçin Klavuz Bilgiler”
 • Stoksuz E-Ticaret Deneyimine Dair Notlar (Dropshipping)
  İlk defa e- ticarete adım atmak isteyen, sermayesi çok az olan kişilerin aklına takılıp araştırdığı bir konudur dropshipping. Stok tutmadan satış yapmanın adıdır aynı zamanda. Bu yazıda bütün detaylar yer almasa da genel olarak bir fikir sahibi olacaksınız. E-ticarete ilk başladığım zamanlar çok kısıtlı bütçe ile işleri yürütmek zorundaydım. Şirket kurulumu ve mal alımından sonra … Okumaya devam et “Stoksuz E-Ticaret Deneyimine Dair Notlar (Dropshipping)”
 • Bitki ve İnsan
  Basit bir ebegümecinde ya da bir tutam otta Nasıl hazineler bulunabileceğini kestiremezler İşler ve Günler, Hesiodos Doğada var olan şifalı ot, bitki ve ağaçlara ait lisana hâkim olup kendisini ona göre eğitenler bir ihtimal daha doygun bir hayat yaşayabilir. İnsan, doğanın bir parçası ise onu alt etmeye değil teknolojiyi ve modern hayatı reddetmeden onunla uyumlu … Okumaya devam et “Bitki ve İnsan”
 • Astroloji ve Kehanet Üzerine
  Geçmişe ve yönetim biçimlerindeki değişikliklere göz at; geleceği öngörebilirsin, çünkü doğası hep aynı olacaktır. Olayların şimdiki ritminden ayrılması olası değildir. Bu nedenle, insan yaşamını kırk yıl da incelesen, on bin yıl da fark etmez. Daha fazla ne görebilirsin? Düşünceler, Marcus Aurelius Astrolojinin, insanın kendini keşfetmesini sağlayan eğlenceli ve öğretici bir yol olmasının yanında en çok … Okumaya devam et “Astroloji ve Kehanet Üzerine”
 • Otomobil
  Petrol ile çalışan içten yanmalı motorlara sahip taşıtlar, yaklaşık yüz yıldan fazla bir süredir kullanılmakta. Elektriğin petrolden daha önce bulunması ve depolama için gereken bataryaların icadı ile elektrikli otomobil yapılmakta olsa da elektrik üretiminin yetersizliği belki bizim de bilmediğimiz diğer problemlerden dolayı tercih edilmedi. Sonuç olarak fosil yakıtlarla çalışan otomobiller ile günümüze kadar gelindi. Teknoloji … Okumaya devam et “Otomobil”
 • VW Golf 4 Hız Kesme Poblemi
  Şehirlerarası yolda 160 km hızla giderken aniden motor gaz yememeye ve güçten düşmeye başladı. Gaz pedalını sonuna kadar basılı tutsamda 120 km/h in üstüne çıkmıyordu. Arabayı kenara çekip stop ettikten sonra bir süre ne olduğunu anlamaya çalıştım. Kontağı tekrar çevirdim ve yola koyulduğumda problem yok olmuştu. Bir süre sonra yine aynı şekilde hız kesti
 • Yaşamın Ritmi
  2015 yılında kimya alanında Nobel ödülü kazanan Aziz Sancar’ı duymuşsunuzdur. Onun başarı hikayesinden ziyade benim merakımı ve ilgilimi çeken şey, onun üzerinde  yoğun  mesai verdiği ve Nobel ödül almasını sağlayan sirkadiyen ritmi üzerindeki tespitleriydi. Açıklamak gerekirse insanın bir biyolojik saati bulunuyor  ve yaşam fonksiyonları gün içerisindeki farklı  zaman dilimlerine göre kendini  adapte ediyordu. Hücredeki DNA’nın … Okumaya devam et “Yaşamın Ritmi”