Kişisel web sayfası

E-Posta Adresi ortucu34@gmail.com

Plüton-3

Ana Sayfa » ASTROLOJİ » Plüton-3

Plüton Kova burcunda 2024- 2042

2023 yılının Mart ayında Plüton kova burcunu birkaç ay ziyaret ettikten sonra Oğlak burcundaki son işlerini toparlamak için geri dönecek. 2024 yılından itibaren yaklaşık 18 yıllık kova burcundaki seyrine başlayacak. Plüton bu burca girer girmez 2020 yılında Satürn ile Jüpiter’in kavuşum yaptığı derecenin üzerine gelmiş olacak. Dolayısı ile önümüzdeki süreçte kova burcunun temalarını Plüton gezegenin ifade tarzı ile yoğun bir şekilde deneyimliyor olacağız.

Kova burcunun sembolünde elinde tuttuğu anforadan su boşaltan insan figürü bulunuyor. Elindeki kupadan su taşan Babil tanrısı EA’nın heykelinde bu sembolün farklı bir tasvirini görüyoruz. Astroloji de kova burcuna karşılık gelen konular özgürlükler, teknoloji, fütürizm, bilim, elektrik, astronomi, internet ile ilgilidir. Kimlik, statü, cinsiyet gözetmeden toplumun bir parçası olmayı, özgür bir yaşamı anlatır. Bireyselleşmeyi, her bireyin faydasına olan kollektif hareketi gösterir. Egonun karşısında yer alarak kendisine üstten bakılmayı ret eder.

BLOCKCHAİN (BLOKZİNCİR) VE KOVA SEMBOLİZMİ

Blokzincir sistemi merkeziyetsiz olmanın yanı sıra, matematik ve teknoloji temelli olarak, bu protokolü yazan kişiye de bağımlı olmayan yapısı, açık kod uygulaması, dışardan herhangi birinin bu sisteme yeni yazılımlar ekleyebilmesi kova sembolizmine oldukça uymaktadır. Yapılan işlemlerin sistemde bulunan bütün bilgisayarlarda kaydının tutulması, kollektif bir zihnin oluşmasına olanak sağlıyor. Astroloji bilgisi olanlar kollektif zihin kelimelerinin Kova burcu ile nasıl örtüştüğünü anlayacaklardır. Kova sembolizmi blokzincir sistemi ile dünya da vücut bulmuşa benziyor.

 Blokzincir teknolojisi ve kripto paralar ile detaylı bilgi almak isteyenler için Vedat Güven- Erkin Şahinöz’ün birlikte kaleme aldığı ‘Blokzincir-Kripto paralar -Bitcoin’ isimli kitap tavsiyesini de buraya iliştirelim. Kitapta blokzincirin sosyolojisi dahil, ne olduğu ve nasıl çalıştığı ile ilgili bütün detaylarından bahsedilmiş. Ayrıca bunun nasıl bir devrime yol açma potansiyeline sahip olduğunu da okuyacaksınız.

Plüton Kova ve Ayaklanmalar

Astroloji de devrimler, ismini mitolojide Yunan tanrısından alan Uranüs ile ilişkilendirilmiştir. Bu gezegenin keşfedildiği tarih olan 1781 yılında Amerika’da bağımsızlık savaşları veriliyordu. Ayrıca Fransız ihtilaline gidecek olan şartlar oluşmaya başlamıştı. Bu yazının ana karakteri olan Plüton gezegeni ise henüz keşfedilmemişti. Okumamış olanlar , Plüton serisinin ilk iki yazısının linkine buradan ulaşabilirler. (plüton1plüton2 ).O yıllarda pek bilinmese de hesaplamalar, bilgisayar programları sayesinde Plüton’un 1778-1797 yılları arasında kova burcunda (Tropikal zodyak’a göre) transit ettiğini bilebiliyoruz. Tarihte o yıllara baktığımızda dünyayı etkileyen en önemli olaylar arasında elbette ki Fransız ihtilali bulunuyor.  İhtilalin öncesin de 1780 yılında ekonominin çok kötü olması iflas tehlikesini ortaya çıkarmıştı. Onun öncesinde Amerika da 13 koloninin birleşip ABD’yi kurması ve sonrasında gelen sömürgeciliğe karşı yapılan bağımsızlık savaşları 1775 yılından 1783 yılına kadar sürmüş, sonra taraflar arasında barış antlaşması imzalanmış. 1785-1786 yıllarına gelindiğinde ise iç kargaşa, iktisadi kriz iyice şiddetlenmiş, para sorunu ile birlikte alışveriş durma noktasına gelmiş.

Peki önümüzdeki süreçte Plüton 245 yıl sonra tekrar kova burcuna girdiğinde buna benzer olaylar mı yaşayacağız?  Dünya da ki gelişmelere bakılırsa durum pek iç açıcı gözükmüyor. Pandemi sonrası enflasyon artışları, gıda, enerji krizleri, savaşlar üzerimizi kara bulut gibi kaplamaya başladı. Kanaatime göre Kova sembolizminde yer alan özgürlüklerin yaygınlaşmasını umarken daha kısıtlı bir hayat alanı dayatmaya çalışan bir totalitarizmi karşımızda görebiliriz. Sanırım bu süreçte teknolojiyi elinde tutan totaliter yapıların toplumsal yaşamı düzenlemek, denetlemek ve kontrol altında tutmak için baskı ve maniplasyonlar-ına maruz kalabiliriz. Bu dayatmaya karşı ise kitlelerin otokratik yapıları alt etmeye yönelik hareketlerini izleyeceğiz. Sömürünün sonucu olarak insanca yaşamanın çok zor olduğu şartlar ile karşı karşıya kalındığında göç, isyan ve başkaldırılar tarih boyunca hep olagelmiştir.

Umalım ki insanlık adil bir toplum düzenini oluşturacak yepyeni sistemi inşa edebilsin.

Plüton Kova ve Türkiye

2023 yılında Cumhuriyetimizin 100. Yılını tamamlıyoruz. Maalesef geldiğimiz bu noktada, ekonomiden sağlığa, eğitim gibi birçok konuda yozlaşma ve çürüme ile karşı karşıyayız. Aslında bütün gerçekler dımdızlak gözlerimizin önünde.  Görmezden gelerek belki korku nedeni ile hiçbir şey yapmadan durumların geçmesini bekliyor gibiyiz. İşte şimdi Plüton hepimizi ringe davet edecek.  Plüton’un kova burcunda seyir ettiği her bir yılı boks maçındaki bir raunda karşılık geldiğini farz ediyorum. Çünkü dönüşümün gezegeni olan Plüton gibi  büyük bir gücün , krizler, borçlar, finansal kaynakları anlatan 8.evinde transit etmesi  pek kolay geçmeyecek. Evet güç kazanma var ama bu ağır bedeller ödemeden ve dönüşmeden gerçekleşmeyecek gibi. Bu sadece Plüton ile ilgili açıklanabilecek bir durum değil. Neler olabileceği ile ilgili öngörüm teknikleri uygulanılarak yapılacak yorum daha detaylı bilgiler verecektir. Bu nedenle her yıl başında ayrı bir değerlendirme yazısı yazmak kaçınılmaz duruyor.

M.Orhan Örtücü

17/04/2022  – İstanbul

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-9684529167137686"
     crossorigin="anonymous"></script>