Kişisel web sayfası

E-Posta Adresi ortucu34@gmail.com

Plüton-2

Ana Sayfa » ASTROLOJİ » Plüton-2

Astrolojide Plüton, Neptün ve Uranüs gibi gezegenlerle beraber jenerasyon gezegeni olarak sınıflandırılıyor. Transit halinde bir burçta uzun yıllar kaldıklarından belirli kuşakları tanımlamada kullanılabilmektedir. Jenerasyon gezegeni olarak, kitle davranışları, kollektif etkiler hakkında bilgiler verir. Plüton ile ilgili daha önce gezegenin keşfi, astrolojik anlamı, mitolojisi ve dünya da gelişen bazı olaylarla nasıl bir ilişki kurulabileceğini anlattığım bir yazı bulunuyor. Bu linke tıklayarak https://mahmutorhan.com/pluton/ yazıya ulaşabilirsiniz.    

Hades ve Persephone

Kollektif olayların elbette kişilerin hayatına tesir etmemesi söz konusu değil. Peki astrolojik yorum yaparken kollektif etkileri açıklamanın yanında kişinin doğum haritasında Plüton nasıl okunabilir? Doğum haritalarında bulunduğu konum kadar temas ettiği gezegene olan etkileri de çok belirgindir. Örneğin Plüton’un Merkür’e olan sert açılarında (kare, karşıt) o kişinin iletişiminde, zihninde (Merkür) manipülatif etkiler, baskıcı ve sert sözcükler kullanma potansiyelini verebilmektedir. Bu etki bazen olumlu yönde güçlü ve etkileyici hitap tarzını da anlatabilir. Elbette bu gezegenlerin burç konumları, aldığı açılar ve asaleti yorumlama aşamasında oldukça önemlidir. Gezegenlerin ve birbirlerine olan açıları anlatan yeterince kaynak bulunuyor. Ben ayrıca burada yazmayacağım. Yorumlama aşamasında Plüton un getirdiği dönüşüm her zaman dışardan fark edilmeyebilir. Plüton ağır hareket eden bir gezegen olduğundan getirdiği temalar çok uzun zamana yayılabilmektedir. Getirdiği dönüşüm kaçınılmazdır ama bazen kişinin kendisi de bunu fark edemeyebilir. Ya da kişi hayatındaki değişikliğin farkında olabilir ama dışarıdan gözlemlenmesi çok zordur. Bunu kendi deneyimlediğim bir örnek üzerinden anlatayım. Bir tanıdığım doğum haritasına bakmamı ve yorumlamamı istemişti. O sıralar transit Plüton’un onun natal Güneş’ine kavuşum yapmasına yaklaşık 3 derecelik bir orb vardı. Açının kesinleşmesi(kavuşum) bir yıldan fazla sürecekti ama etkilerinin başlamış olması gerekiyordu. O sıralarda bildiğim kadarıyla hayat rutini devam ediyor her şey yolunda görünüyordu. Doğum haritası üzerinde uzun saatler çalışıp bazı notlar aldıktan sonra kendisini aradım. Anlatacaklarımı bitirdikten sonra babasının sağlığını sordum. Güneş kişinin yaşam enerjisini ve kimliğini gösterdiği gibi özellikle gündüz haritalarında Babayı da simgeliyordu. Buna ilaveten Güneş 4. Evinin(baba) yöneticisi olarak bu vurgu iyice katmerlenmişti. Böyle bir gösterge ev, yuva alanında değişim, bir ölüm teması olarak karşısına gelebilirdi. Mafya gibi yeraltı dünyasından birileri ile bir gündem de ortaya çıkabilirdi. Kendisi ile konuşmadan bunu bilmenin imkanı yoktu. Maalesef elimizde her şeyi gösteren sihirli bir küre yok.

Babasının sağlığında bir problem yokmuş ama aralarının açık olduğundan bahsetmişti. Kişinin kendi hayatı için yaptığı seçimler babasını rahatsız etmiş ve son birkaç aydır aralarında ciddi tartışmalar yaşanmıştı. Aralarındaki bir diğer anlaşmazlık konusu köydeki arazileri (4. Ev) ile ilgiliydi. Babası ona her yüz yüze gelmelerinde ya da telefon konuşmasında baskı kuruyor, soğuk davranarak tepki gösteriyordu. Tartışmalar bazen öyle yerlere gitmiş ki babası ona çok ağır cümleler söylemiş. Bu onu çok etkilemiş ve kendi varlığını, değerini sorgulamaya başlamış. Sanırım açının tam kavuşum yapması ve uzaklaşmaya başlaması iki yıldan fazla sürmüştü. Sürecin sonunda yaşadıkları onda acı mı yoksa hayal kırıklığı mı yaratmıştı? Bilmiyorum. Ben onu tanıyan biri olarak hayatında bir değişim görmüyordum. Elbette babası ile ilişkisi artık eskisi gibi değildi. Bugüne kadar aralarında geliştirdikleri davranış kalıpları çürümüş, ölmüştü.  O sıralarda bildiğim kadarıyla bu kavuşum açısını açıklayabilecek başka bir olay gerçekleşmedi.

Maria Antoinette’nin haritasında Plüton etkisi

Plüton transit halinde iken her birimizin farklı hayat alanlarını, doğum haritalarında önemli noktaları açılar yaparak aktif hale getiriyor. Şimdi yıllar öncesinde yaşamış tarihi bir karakterin haritasında plüton transitini astrolojik olarak ele alalım. Bu kişi ülkemizde bir zamanlar ‘’Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler ‘’ cümlesi ile gündeme gelen Fransa kralı XVI Louis’in karısı kraliçe Maria Antoinette. Yaşamı boyunca müsrifliği, savurganlığı öne çıkmış, şımarık bir portre olarak karşımızda duruyor. Hakkında çok aşağılık iddialar olsa da bizim konumuz dışında kalıyor. Erken yaşta devrim mahkemesinin kararı gereğince giyotin ile idam edilmişti. Aşağıda doğum haritası ile öldüğü gün ki transit haritayı birlikte görebiliyorsunuz

Maria Antoinette

Plüton gezegeninin Kova burcundaki transiti Maria Antoinette’nin tüm burç ev sistemine göre (Haritada gözüken placidus ev sistemi olsada tüm burç sistemine göre yazıyorum) 8.evinde gerçekleşiyor. Ay onun yükselen yöneticisi olarak Terazide 4. Ev de ve Mars ile kare açısı bulunuyor. İhtilal, tutsaklık, yargılama süreci boyunca Transit Plüton ile natal Ay üçgen açı halinde. Ay, aileyi, yuvayı anlattığı gibi onun haritasında aynı zamanda yükselen burcunun yöneticisi. Ay dördüncü evde balsamik fazında, Mars ve Satürn ün olduğu t-karenin apeksinde yer alıyor. Doğum haritasındaki bu yerleşim onu yaşamının pek kolay olamayacağını, duygusal güvenceyi bulmakta zorlanabileceğini göstermekte. Plüton gibi bir gezegenin ölümü ve dönüşümü anlatan 8. Evinden geçerken yükselen yöneticisi ile kurduğu üçgen açı mevcut şartların onu nasıl kıskıvrak yakaladığını, dönüştürdüğünü, hayatını zora soktuğunu açıklıyor. İnsanca ve özgürce yaşamak için başlayan kitle hareketi devrime dönüşürken (Kova) Maria Antoinette’in hayatına krizleri ve ölümü (8.ev) getiriyor.

Plüton Kova burcunda

 Plüton gezegeni 1779 -1799 yılları arasında Kova burcunda transit yaptığında halk hareketleri başlamış, kendisini sömüren güç odaklarına, krallara karşı birleşerek özgürlükleri için savaş vermişti. O dönemde 1776 yılında 13 eyaletin kurduğu Amerika birleşik devleti sömürgeciliğe karşı bağımsızlık savaşı veriyordu. Sonrasında 1789 Fransa’da gerçekleşen ihtilal, monarşinin yerine cumhuriyeti getirmişti. İhtilal kraliyet ailesine hazin sonu hazırlarken o zamanlar topçu subayı olan Napolyon Bonopart’ın ise yıldızını parlatmıştı.

Plüton uzun bir aradan sonra tekrar kova burcuna (tropikal zodyak) 2023 yılında geçmiş olacak. Bir sonraki yazıda bu süreçte bizi nelerin beklediğine dair şeyler yazarken biraz beyin jimnastiği de yapmış olacağız.

M. Orhan Örtücü

9 Eylül 2021/ İstanbul