Kişisel web sayfası

E-Posta Adresi ortucu34@gmail.com

Neptün

Ana Sayfa » ASTROLOJİ » Neptün

 Neptün ,keşif yapılmadan önce gözlemlenmesine rağmen gezegen olduğu anlaşılamamış, bir matematikçinin hesaplamaları sonucunda 1846 yılında ispatlanmıştır. Neptün daha önce gözlemleniyor ama anlamlandırmak, tanı koymak mümkün olmuyor.  Bu gezegen çıplak gözle görülemeyecek kadar uzakta olduğundan teleskop ile gözlemlenebilmektedir. 

Gezegen bulunduktan sonra keşfi yapan kişinin ismi yerine, roma mitolojisinde ki tanrılardan olan Neptün ismi veriliyor. Roma mitolojisinde deniz tanrısının ismi Neptunus’dür. Yunan mitolojisinde Poseidon olarak adlandırılan mitolojik tanrı ile eşleştirilir.    Astroloji de Neptün, Uranüs ve Plüton gezegenleri ile birlikte ağır hareket eden jenerasyon gezegeni olarak adlandırılır.  Güneş etrafındaki turunu yaklaşık 168 yılda tamamlar.  Bu aynı zamanda Zodyak kuşağında yaptığı turdur.

Neptün’ün İfadeleri

Bu gezegen astrolojide, soyut şeyler, ilizyon, mistisizm, hayaller, idealler, ruhsallık ile ilgilidir. Mantık ve aklın ötesinde, somut olmayan, realite dışında olanları açıklar. Bu yönüyle sınırsız bir yapıyı ifade ettiği gibi, ilahi olan daha yüksek bir varoluşu içinde barındırır. Hayatın sunduğu gerçekliğin sınırlamalarını kabul etmek istemez. Bireysel haritalarda Neptün, idealleri ve hayalleri somutlaştıracak başka bir astrolojik etki aldığında, kişinin yaratıcı yönünü ortaya çıkartır. Kötü bir etkiye (sert açı, kötü bir ev yerleşimi) maruz kaldığında ise aldanma, hayal kırıklıkları, halüsinasyon görme, çözülme, kurban olma durumlarını açıklayabilir. Balık burcu temaları ile benzerlik göstermesinden dolayı Modern astroloji de Neptün Balık burcunun yöneticisi olarak kabul edilir. Klasik Astrolojide ise Neptün hiçbir burcun yöneticisi olarak kabul görmez.

Neptün, petrol, gaz, zehirle bağlantılıdır. Ayrıca uyuşturucu maddeler, içki, kimyasal sıvılar, alkol, narkoz ile ilişkilidir. Bu maddelerin kafa yapıcı, uyuşturucu etkileri olduğundan, gerçeklerden ve maddesel dünyadan uzaklaşma etkisi verir.  Meditasyon, yoga, herhangi bir ibadet, zihni kötü düşüncelerden arındırma etkisi Neptün fonksiyonlarıdır. Böylece kişi gerçek yaşamın sıkıntılarından uzaklaşabilir. Spiritüalizm, sanatsal işler özellikle sinema Neptünyen temalardır.

Neptün Balık

 Neptün’ün 2011 yılında Balık burcuna geçişi ve seyri sırasında hangi konular ön plana çıkmış olabilir?   Bilinen kitapçı mağazalarında o yıllardan itibaren en çok satanlar listesine baktığınızda sanırım cevap gözünüzün önüne gelmiştir. Bu dönemde spiritüel yayınların popülerliğinin zirveye çıktığını gözlemledik. Kişisel gelişim adı altında, hayal et olsun, iste yeter, Allah de bırak, içindeki tanrısal gücü keşfet gibi içi sığ , kadim öğretilerden araklanmış cümleler ile dolu kitapların çoğaldığını gördük. Kitapçı mağazalarında kişisel gelişim rafları gün geçtikçe genişliyordu. Balık burcu Türkiye haritasının da 9. Evinde duruyor. Gitmek istenilen hedefi anlatan MC noktası da burada. Neptün Balık seyri sırasında Türk dizi ve filmleri (Neptün) yurt dışında (9.ev)ilgi görmeye ve izlenmeye başladı. Benim hatırladıklarım arasında kuzey Afrika ve Balkan ülkelerinde Türk dizileri oldukça popülerdi.

Yine bu dönemde hükümet, Türkiye’nin uluslararası alanda söz sahibi olan güçlü bir ülke konumuna geldiğini söylüyordu.   Türkiye ye yeni bir vizyon çizilmiş, ülkemizin kendi sınırlarını aşan bir hedefe sahip olduğu defalarca vurgulanmıştı.

2012’de Cumhurbaşkanı’nın Şam ziyareti ve Emevi Camii’nde namaz kılacağı açıklamalar, Türkiye’nin bölgesel güç olma hedefine işaret ediyordu. Hatta Neo Osmanlıcılık fikirleri bir ara gündem olmuştu. Fakat gerçekler öyle değildi . Bu dönemde Türkiye , bir nevi “gaslighting” atmosferi yaşıyordu. Şimdi yavaşça sona eriyor . Neptün 2025 yılında Balık burcundan çıkacak ve Koç burcuna geçecek. Koç burcunun ilk derecesinde Satürn ile kavuşum açısı oluşacak ve Dünyada yeni trendleri görmeye başlayacağız . Horoskop yorumlarken Neptün gezegenin astrolojik okumasına dair örnekleri içinde barındıran yazının linkine buradan ulaşabilirsiniz.( https://mahmutorhan.com/neptun-2)

01/03/2024 , İstanbul