Kişisel web sayfası

E-Posta Adresi ortucu34@gmail.com

Astroloji ve Kehanet Üzerine

Ana Sayfa » ASTROLOJİ » Astroloji ve Kehanet Üzerine

Geçmişe ve yönetim biçimlerindeki değişikliklere göz at; geleceği öngörebilirsin, çünkü doğası hep aynı olacaktır. Olayların şimdiki ritminden ayrılması olası değildir. Bu nedenle, insan yaşamını kırk yıl da incelesen, on bin yıl da fark etmez. Daha fazla ne görebilirsin?

Düşünceler, Marcus Aurelius

Astrolojinin, insanın kendini keşfetmesini sağlayan eğlenceli ve öğretici bir yol olmasının yanında en çok ileriye dönük öngörüler içermesi insanları cezbediyor. Bana ne olacak? Kısmetimde ne var? Sorularının cevabını hemen hemen herkes merak eder. İnsanlık en eski medeniyetlerden bu yana doğayı gözlemleyerek, gökyüzündeki yıldızların hareketlerinden oluşan fenomene hayranlık beslemişler ve bunlardan anlam çıkarmışlar. Peki astrolojiyi kullanarak gelecekten haber vermek mümkün olabilir mi?  Ya da astroloji bizi tatmin edecek yaşamı tasarlamamıza yardımcı olabilir mi?

Astroloji olmadan da insanlar geçmiş deneyimlerine göre akıl yürüterek öngörüde bulunuyorlar. Bu günlük hayatımızda da böyledir. Arkadaşlarımız ve çevremizdeki kişiler hakkında, geçmiş deneyimlerimize bakarak onlara güvenli, hassas, çalışkan, pimpirikli, tembel sıfatlarını etiketleyip onların olaylar karşısında nasıl tepki vereceğine dair yargıya varırız.  Askerler saldırıya karşı hazırlıklı olmak için tatbikatlarını deneyimlerden yola çıkarak kurgulanmış bir senaryo üzerinden gerçekleştirirler. Askerlerin bu senaryoyu olabildiğince gerçekçi oluşturabilmesi için, işine yarayan ne kadar bilgi varsa bunları toplaması ve işlemesi gerekiyor. Ürünlerini satmak isteyen büyük firmalar, tüketicilerin satın alma davranışlarını öğrenmek ister.  Kullanıcı deneyimlerini toparlayıp bunun üzerine senaryolar geliştirerek kendilerine bir yol haritası belirlerler. Yani öngörüde bulunurlar.

Astroloji de, kendi hayatımızda neler ile karşılaşabileceğimize dair içerisinde çok önemli ipuçları olan geleceğe dair senaryo yazmanın en muhteşem yollarından biridir. Yoksa bizim başımıza gelecek mutlak olaylardan bahsetmez. Önünüzde muhtemel olacak bir olayın senaryosunu oluşturduğunuzda; nasıl tavır alacağınızı, nasıl manevralar geliştirebileceğinizi daha net görür, karşılaşacağınız olaylara hazırlıklı olup onunla baş edebilecek argümanlara sahip olursunuz.

Astroloji, gezegen döngüleri ve mitolojik hikayeler ışığında tarihteki olaylara bakarak istatistiki bilgiler toparlayıp ilerideki zamanın kalitesi hakkında senaryo üretmemize yardımcı olur. Bu yorumu yapacak kişinin yaşam deneyimi, bilgisi, kültürü ile de ilişkili olmanın yanında, bazen astroloğun psikolojisi de bunda etkendir.