Kişisel web sayfası

E-Posta Adresi ortucu34@gmail.com

MERKÜR RETROSU

Ana Sayfa » MERKÜR RETROSU

Merkür Retrosu

Gözlemcinin Dünya dan gökyüzüne baktığında gezegenin geriye doğru hareket ediyormuş gibi algılanması retro hareket olarak adlandırılıyor. Gezegenlerin farklı hızlarda dönmesi, dünyadan bakıldığında optik illüzyon meydana getirirler.  Bilimsel (Astronomik ) olarak bir gezegenin geri gitmesi söz konusu değildir. Güneş ve Ay dışında ki bütün gezegenler belirli dönemlerde geri gidiyormuş gibi görünüyorlar. Popülizmin etkisi ile Merkür retrosu halk arasında çok bilinir oldu. Yılda en az 3 kez Merkür zodyak kuşağında retro hareketinde bulunur. Retro hareketi boyunca gezegenler Zodyak kuşağında derece olarak geri gitmeye başlar.  Dolayısı ile astrolojik bir terim olarak retro kelimesinin kullanılmasında yanlışlık yoktur.

Astrolojide Merkür Retro ne anlama gelir?

Geri giden herhangi bir gezegen asalet kaybeder, yani gücünü göstermekte zorlanır. Bir gezegenin asaleti başka pek çok parametreye de bağlıdır. Hangi burçta, derecede ve evde olduğu gibi… Merkür retrosu elbette astrolojik olarak birçok şey anlatır. Merkür ün ifade ettiği iletişim, haberleşme, yazışma, ticari anlaşma ve sözleşme konularında retro hareketi boyunca yeni bir adım atılmaması önerilir. Bir proje, iş başlangıcı, yeni bir adım atmak için retro zamanları tavsiye edilmez. Bu mutlaka retro dönemde girişeceğiniz işlerde sorun olabileceği anlamına gelmez. Eksik ve yarım kalan işleri tamamlamak, bir konu hakkında araştırma yapmak için ideal zamanlardır. Bir süredir üzerinde çalıştığınız bir proje var ise bu dönemde eksik ve gedikleri daha net görebilirsiniz.  

Peki niye Merkür retro zamanlarında bir işe başlamak uygun olmasın. Diyelim ki bir işe ya da projeye başladınız ama süreç içerisinde beklenmedik gelişmeler oldu ve birkaç ay sonra işten ayrıldınız. Projeniz sekiz ay sonra sonlandı. Bu süre içerisinde edindiğiniz deneyimin iyi ya da kötü olduğunu bunu denemeden öğrenemezsiniz. Dolayısı ile Merkür dahil hiçbir gezegen hareketi size yapacağınız işinizden alıkoymamalı. Deneyimin getirdiği öğrenmeyi ortadan kaldırabilir. Mesleki ve özel yaşam tecrübeniz sayesinde edindiğiniz muhakeme ve karar verme yeteneği, yapılan astrolojik yorumlardan daha değerlidir. Bunun yanında süreci anlamlandırmak ve bazı ipuçları elde etmek için astroloji bilmek size psikolojik konfor sağlayacaktır. Tabi ki bu benim görüşüm ve beni bağlar.

Hayatını planlamak isteyenler için astroloji açısından önemli bu tarihleri aşağıda bulabilirsiniz. Bu dönemde yaşadıklarınız üzerinde düşünerek kendi değerlendirmelerinizi yapabilirsiniz.

Merkür retrosu ne zaman ?

2024 Yılı Merkür Retro tarihleri

12 Aralık 2023 (8° Oğlak burcunda geri hareketine başlamak üzere durağanlaşıyor.)3 Ocak 2024 ( 22° Yay burcunda ileri hareketine başlıyor.)
1 Nisan 2024 ( 27°Koç burcunda geri hareketine başlamak üzere durağanlaşıyor. )27 Nisan 2024 (16° Koç burcunda ileri hareketine başlıyor.)
5 Ağustos 2024 ( 4°Başak burcunda geri hareketine başlamak üzere durağanlaşıyor. )30 Ağustos 2024 ( 21°Aslan burcunda ileri hareketine başlıyor.)
26 Kasım 2024 ( 22°Yay burcunda geri hareketine başlamak üzere durağanlaşıyor)17 Aralık 2024 (6°Yay burcunda ileri hareketine başlıyor.)