Kişisel web sayfası

E-Posta Adresi ortucu34@gmail.com

Yedi Kat Gökyüzü

Ana Sayfa » ASTROLOJİ » Yedi Kat Gökyüzü

Allah O’dur ki yedi göğü ve yerden de onları kadarını yarattı. Emir bunlar arasında iner ki Allah’ın her şeye kadir olduğunu ve Allah’ın bilgisinin, her şeyi kuşattığını bilesiniz

Talak Suresi 65-12

 Eski medeniyetler çıplak gözle görebildikleri yedi gezegen ve onun hareketlerine çok önem vermişler. Talak suresinde bahsi geçen yedi kat gökyüzü ile kastedilenin yedi gezegen ile aynı şey olup olmadığına dair bir kanıt var mı bilmiyorum. Fakat bunun ne olabileceği ile ilgili yaptığım okumalar beni astrolojiye kadar götürmüştü. 

  Yedi gezegen ve bunların etkilerini öğrenmek istediğinizde kuvvetle muhtemel astrolojik metinler ile karşılaşacaksınız. Gezegenlerin bize etkisi var mı? Kararlarımız ve kaderimiz üzerinde bir etkisi olup olmadığı tartışmasını bu yazının dışında tutmak istiyorum.

Samanyolu

Yedi Gezegen Hangileridir ?

Hangi gezegenin hangi güne hakim olduğunu aşağıdaki tabloda görebilirsiniz. Birçok latin dillerinde gün isimlerinin kelime kökeni ,gezegen isimlerinden ve mitolojideki tanrılardan geliyor. Şu anda kullandığımız miladi takvim, gün ve ayların isimleri, en son Roma imparatorluğu tarafından güncellenmiş ve günümüze kadar gelmiştir. Yani yeni gezegenlerin keşfinden sonra kimse bir haftadaki gün sayısını değiştirelim dememiş. Düşünen ya da teklif eden olduysa da ben bilmiyorum. Belki siz okurlar arasında böyle orjinal çıkışlar yapacak dahiler bulunuyordur.

Gezegen AdıTürkçe
Haftanın Günleri
İngilizce
Haftanın Günleri
İspanyolca
Haftanın Günleri
AyPazartesiMondayLuna
MarsSalıTuesdayMartes
MerkürÇarşambaWednesdayMiercoles
JüpiterPerşembeThursdayJueves
VenüsCumaFridayViernes
SatürnCumartesiSaturdaySabado
GüneşPazarSundayDomingo
yedi gün-yedi gezegen

Erzurumlu İbrahim Hakkı’nın ‘Maarifetname’ isimli kitabında yer alan  manzumelerden bir tanesinde yedi gezegenin insana olan etkisinden bahseder.

Gezegenlerin yeryüzünde yaptıkları saat be saat tesirleri bildiren bir şiirden alıntılanmıştır.

” Eğer bilmek istersen olduğun saat ne saat dir

Hangi yıldız hükmeder ol dem nuhuset ya saadettir.

Yedi gece yedi gün batıp doğduğu içre

Yedi gezegenden bul hangisi hakimdir zaman içre ”

Şiirin devamında günün her saati için bu yedi gezegene hükümranlık verildiği şiirsel bir dille anlatılıyor.

Kutadgu Bilig kitabında yıldızcılarla ilişkiyi söylediği bölümünde yedi kat felekten bahseder. Bunların hikmetini bilenin dünya da ki işlerinin iyi gideceğini yazar.

  Eski Ahit yaratılış bölümünde Dünya’nın oluşumunu altı günde tamamladığı yedinci günü ise kutlama ve dinlenme günü olarak belirlediği yazar. Altı gün iş, bir gün dinlenme olarak belirlenen bir döngü hafta adını verdiğimiz yedi güne tamamlanır.

Yedi rakamına kutsiyet kazandırmak bir yana, içerisinde olduğumuz bu evrenin hiyerarşik sisteme sahip olduğunu söyleyebiliriz.  Dönemin alimlerinin kavrayışına göre insan, evrenin küçük bir kopyası olarak yeryüzünde bulunuyordu.

   Yedi kat gökyüzünü gezegenlerin feleği olarak düşündüğümüz de astrolojik olarak ifade ettiği anlamlar şöyledir.

Satürn: Sorumluluklar, kurallar, İrade, korkular

Jüpiter: Şans, fırsatlar, bilgelik, ruhsallık

Mars: Mücadele gücü, cesaret, savaş yeteneği

Güneş: Yaşam enerjisi, ego, kendini ortaya koyma

Merkür: iletişim kurma biçimi, zihin yapısı

Venüs: Aşk, ilişkiler, para

Ay: Duygular, içsel hassasiyetler, yuva  ,

Her bir gezegenin temel anlamları yazılsa da , mitolojideki hikayelerine bakıldığında daha zengin ve derin bir muhteviyata sahiptir.