Kişisel web sayfası

E-Posta Adresi ortucu34@gmail.com

Stoksuz E-Ticaret Deneyimine Dair Notlar (Dropshipping)

Ana Sayfa » GENEL » Stoksuz E-Ticaret Deneyimine Dair Notlar (Dropshipping)

İlk defa e- ticarete adım atmak isteyen, sermayesi çok az olan kişilerin aklına takılıp araştırdığı bir konudur dropshipping. Stok tutmadan satış yapmanın adıdır aynı zamanda. Bu yazıda bütün detaylar yer almasa da genel olarak bir fikir sahibi olacaksınız. E-ticarete ilk başladığım zamanlar çok kısıtlı bütçe ile işleri yürütmek zorundaydım. Şirket kurulumu ve mal alımından sonra web sitesi hazırlamaya sıra gelmişti. E-ticaret web sitesi için hazır paket satın aldım. Ürünleri listeleme, ödeme sistemleri, kargo entegre etme, tasarım derken yaklaşık bir buçuk ayda web sitesini satışa hazır hale getirdim. Ayrıca ürünlerimi N11, Amazon, Trendyol gibi online pazaryerlerinde de satıyordum. Satışların beklediğim düzeyde olmaması ve zamanın ilerlemesi ile farklı alternatif arayışlarına girdim. Xml bayiliği veren firmalar ile iletişime geçtim.

Xml ile her şey otomasyona mı bağlanıyor?

Bazı toptancı firmalar, xml altyapısı ile ürünlerini diğer firmaların sanal mağazalarına aktarırlar. Ürünler Fotoğrafları çekilmiş, tanımları yapılmış, varyantları hazırlanmış bir şekilde kendi mağazanızda listelenebiliyor. Bunun için mağazanızın xml entegrasyon özelliği olması gerekiyor. Eğer web sitesini kendiniz yapmıyorsanız, hazır paket satanlarda bu özellik için artı fiyatlandırma yaparlar. Online pazaryerlerindeki mağazalarda da xml linkini kullanarak ürünleri toplu bir şekilde listeleyebilirsiniz. Kurulum çok basit olmasına karşılık, ilk defa bu işler ile ilgileniyorsanız zorlanabilirsiniz. Firmanın tercihine göre müşteriye Xml linki vererek ya da Ip adresine tanımlama yapılarak bu işlem gerçekleştiriliyor. Bu hizmeti ücretsiz verenler olduğu gibi 2019 yılında 300 tl ile 1500 tl arasında senelik ücret isteyenler de vardı. Firmalar ile iletişime geçip kafanızdaki her detayı mutlaka sorun. Eğer yeterli cevap alamıyorsanız, o firma ile çalışırken de benzer problemleri yaşayacağınız unutmayın. Anlaşma yaptıktan sonra uygulamaya geçtiğinizde ne olacak?

 Sistem Nasıl İşliyor?

Sipariş geldiğinde, tedarikçi firmaya gönderilecek ürün bilgisini müşteri bilgileri ile beraber  siz iletirsiniz. Tedarikçi firma sizin adınıza anlaşmalı olduğunuz kargo firmasına ürünü teslim eder. Satışı online pazaryerlerinden yaptı iseniz kampanya kodu ya da barkodunu göndermeniz yeterli olur. Burada önemli bir nokta fatura gönderimi. E-faturaya sahipseniz mail yoluyla tedarikçinize ayrıca müşteriye de direkt siz gönderebilirsiniz. Değil ise burada zaman ve maliyet açısından size ayrıca sorunlar çıkartacaktır.

Şirket kurmadan ve fatura kesmeden komisyon bazlı bu işleri yapmanın çeşitli yolları olsa da ben hiç kimseye tavsiye etmiyorum.

Peki bu işin getirisi ve handikapları nedir?

Bilmediğiniz bir sektörde çok fazla ürün listeleme yapabilir ve hangi ürünlerin görüntülenmesinin çok olduğunu analiz edebilirsiniz. Rekabet durumu hakkında fikir sahibi olursunuz. Karar vermeniz gereken bunun için ne kadar bedel ödeyeceğiniz?   Ciro yapmanıza olanak verir. Belirli oranlarda kazanç vaat edilse de ürün başına 1-2 tl den fazla kar elde etmeniz zor. Bu aşamada sürümden kazanırım düşüncesi hemen kaplayıverir. Sizden daha alt fiyat verenlerin olabileceğini de düşüncenize eklemenizi öneririm. Sen yapamamışsındır diyorsanız evet zaten ben yapamadım ve deneyimlerimi anlatıyorum. İnanıyorum ki bu işten tonlarca para kazanılabileceğini söyleyen seçilmiş kişiler mutlaka karşınıza çıkacaktır. Tedarikçi firma bu hizmeti sizin dışınızda birçok kişiye verdiği gibi kendisi de online satış yapıyor olma ihtimali çok yüksektir.

 Online mağazanızda listelediğiniz ürünleri adetleri xml altyapısı kullanıyorsanız otomatik olarak güncellenmelidir. Yani tedarikçi firma ürün adetlerinde değişiklik yaptığında sizin stoklarınızda aynı şekilde güncellenecektir. Satış yaptıktan sonra sistemde stok gözükmesine rağmen gerçekte ürün olmayabilir ve siparişi iptal etmek durumunda kalabilirsiniz. Ürün paketlemesini görmediğinizden kötü geri dönüşler alabilirsiniz.  Bunlar size kötü yorum ve eksi puan olarak geri döner, var ise markanız leke alır.

Benim kanaatime göre stoksuz e-ticaret yaparak tatmin edici paralar kazanmak çok zor. Fakat böyle bir deneyimden çok şey öğrenirsiniz.

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-9684529167137686"
     crossorigin="anonymous"></script>