Kişisel web sayfası

E-Posta Adresi ortucu34@gmail.com

Neptün-2

Ana Sayfa » ASTROLOJİ » Neptün-2

Neptün doğum haritasında nasıl yorumlanır

Neptün, haritada hangi evde, hangi burçta ise o evin ve burcun temalarını Neptün özelliklerini yansıtacak şekilde ifade eder. Diğer gezegenlere açı yaptığında, açı yaptığı gezegenin konularında çözülme, dağılma getirir. Bu çözülme belirli kalıplardan, kurallardan sıyrılma anlamına gelebilir.

Neptün belirsizliktir. Sisli bir havada yol almaktır. Hayaller, düşler, ufkun genişliği, sınırların dışında gezinmektir. Sınırsızlık hissi, ilahi bir seviyede yaşanabileceği gibi kafa yapıcı şeylerin etkisi ile kontrol kaybı olarak da ortaya çıkabilir. Alkol, uyuşturucu haplar, narkoz Neptün’ün ifade ettiği konular arasında yer alır. Harita da diğer vurguların değişkenliğine göre yaratıcı ifadeyi sağlayabilir veya yaşamın gerçeklerinden kopma etkisi verebilir. 

Neptün , Sanat, Sinema

Meslek göstergesi evlerde, haritanın Ana akslarında Neptün yerleşimi, sinema ve film sektöründe çalışan bir kişiyi gösterebilir. Bu noktaların yönetici gezegenleri ile kurulan bir açı da mümkündür. Fakat bu her zaman böyle olmak zorunda değildir. Bahsettiğim göstergelere sahip olmayan ünlü bir sinema yönetmeni Steven Spielberg in haritasını inceleyeceğiz. Elbette tüm haritayı yorumlamayacağız. Çok kuvvetli başka göstergeler olsa da Neptün gezegeni üzerinden kısa bir okuma yapabiliriz. Kim olduğunu bilmeden onun haritasına (Harita -1) bakarak bu kişinin sinema yönetmeni olabileceğini söyleyebilir miydik? S.S Doğum haritasında Neptün, Terazi burcunda meslek göstergesi olmayan bir evde (4. Evde) duruyor. Asc derecesi ile kare açı yapan Neptün, 6. evde duran Merkür ile sekstil açı içerisinde.  Merkür iletişim ve zihin dünyasını anlatan 3. Evi yönettiği gibi Merkür’ün kendisi de iletişim kurma ve zihin ile ilgilidir. 2. Evde Aslan burcunda Satürn ve Plüton yerleşimi var. Satürn Neptün ile sekstil Merkür ile de üçgen açı içerisinde. Bu göstergelere bakarak en temel ve basit düzeyde astrolojik bilgi ile şu cümle  kurulabilir. Harita sahibi günlük rutini (6.ev) olarak sanat ve estetik (Terazi) konuları ile ilgili idealleri, hayalleri (Neptün) olan bir zihne (Merkür) sahip. Bu sanatsal ifadeyi somutlaştırmak için biraz çaba ile (Satürn sekstil Neptün) kolaylıkla (Satürn Üçgen Merkür) düşüncelerine şekil vererek gerçekleştirebilme potansiyeli bulunuyor. Satürn, Plüton ile birlikte para kazanmayı anlatan 2. Evde ve Aslan (sahne, oyunculuk, ünlü olma) burcunda. Steven Spielberg in yönetmenlik haricinde, çoğu filmin yapımcılığını da yaptığını biliyoruz

Harita 1-Steven Spielberg

Başka bir örneği, sanatın başka bir alanında eser veren roman yazarı için ele alalım. Aşağıda bulunan doğum haritası döneminin ünlü romancısı Maurice Leblanc’a ait. Merkür 3. Ev (iletişim, sözsel ifade, zihin) oğlak (disiplin, hesap yapabilme ve kurgu yeteneği) burcunda Neptün (sanat, hayal, şiirsellik) ile    kare açı içinde görüyoruz Merkür ve Neptün kare açısı bazı durumlarda sözsel ifade ile kandırma etkisini gösterebiliyor. Yazarın üne kavuşmasını sağlayan eserinin adı ise ‘Kibar Hırsız Arsen Lüpen’. Neptün haritada ki yerleşimi tek başına, ya da Merkür ile kare açısı elbette bir roman yazarını anlatmaz. Fakat bu sembollerin ifade ettiği anlamların bir şekilde harita sahibinin hayatında farklı yollarla ortaya çıkabileceğini söyleyebiliriz.  

Harita 2 -Maurice Leblanc

Bu iki örneğin haricinde Neptün -Güneş karşıt açısının ilginç bir tezahüründen bahsedeceğim.

Güneş gibi egoyu anlatan bir gezegene karşıt açı yapan Neptün, bu egoyu dağıtarak yok edecektir.  Kişi kendisinden kuşku duyabilir. Aldatma, aldanma etkilerini de barındırır. Sınır koymakta zorlanma, kuralları tanımlamada net olmayabilir

Güneş Neptün karşıtlığı olan bir kadın danışan, erkek arkadaşı ile olan ilişkisinde hep bir belirsizlik yaşadığını söylemişti. 8 yıldır bir küskün, bir barışık şekilde ilişki devam etmiş. Kafası karışıktı ve bu ilişkinin nereye gideceği hakkında net bir şey söyleyemiyordu.

Neptün gezegenin etkileri hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz birçok kaynak kitap bulabilirsiniz.   Stephen Arroyo nun ‘Astroloji, Karma ve Dönüşüm ‘ adlı eseri bu anlamda iyi bir örnektir.

19.05.2024 , İstanbul