Kişisel web sayfası

E-Posta Adresi ortucu34@gmail.com

Plüton -1

Ana Sayfa » ASTROLOJİ » Plüton -1

2006 yılında Uluslararası Astronomi Birliği tarafından Plüton’un gezegen tanımına uygun olmadığı açıklaması yapıldı. Dünya’ dan küçük olması, yörüngesi diğer gezegenlere göre alışılmamış olduğundan (ekliptik düzleme göre 17 derecelik eğime sahip.) bu karar verilmiş. Bu durumda Plüton’un Astroloji de kendisine atfedilen özellikler anlamını yitirmiş mi oluyordu?

Hades

  Yeni keşfedilen gezegenlerin astroloji dilinde hangi anlamları taşıyacağı konusunda fikir birliğine varmak oldukça zordur. Deneyimlerden yola çıkılarak çok uzun yıllar sonrasında mümkün olabilmektedir. Plüton Güneş etrafındaki turunu 248 yılda tamamlıyor. Dolayısı ile Zodyak ta yer alan her burç geçişine tanıklık etmeye bir insan ömrü yetmemektedir. Dünya’yı etkileyen, yön veren gelişmelerin temaları ve kişisel hayatlarımızdaki etkisi incelenir, mitolojide yer alan karakterlerin hikayeleri dikkate alınarak eşleştirme yapılır. Plüton Yunan mitolojisinde yeraltı tanrısı olan Hades ile bağdaştırılır. Güç kullanımı, manipülasyon, ölüm ve yeniden doğuş, bitiş ve başlangıçları anlatır.

Bu gezegen 1930 yılında keşfedildiği dönemlerde dünya ekonomik buhrandan geçiyordu.  Almanya da Hitler iktidarını sürdürürken Nürnberg yasası ile Alman ırkı yüceltilmiş, Yahudi ve diğer milliyete mensup insanlar ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmeye başlamıştı. Aynı yıllarda Mussolini İtalyan faşizmini yükseltmeye çalışırken, İspanya da iç savaş yaşanıyor, ırkçılık ve faşizm Avrupa’yı kuşatıyordu. O dönemde Pluton un vatansever ve milliyetçi kavramlarını anlatan yengeç burcunda transit halinde olduğunu da söyleyelim. Pluton un olduğu yerde dönüşüm vardır. Bu dönüşüm baskı kurarak, güç göstererek, bazen yok ederek eski yapıyı ortadan kaldırması ile gerçekleşir. Pluton’un yengeç burcunda olduğu yıllar boyunca, ırkçılık ve faşizmin neden olduğu kitlesel ölümler gerçekleşti.

Plüton 2008 yılından beri oğlak burcunda ve 2023’e kadar bu burçta kalacak. Oğlak burcu devlet kurumları gibi köklü ve geleneksel olan ile ilgilidir.  Acımasız, sert, soğuk bir yapı olmakla beraber disiplin, sorumluluklar, kariyer oğlak burcunun konuları arasında yer alır. İnşaat, bankacılık gibi sistemsel işler de buna dahildir.

 Bir gezegenin bir burca ilk girdiği zamanlarda etkisini belirgin şekilde gösterdiğini biliyoruz. Amerika da başlayıp sonra dünya ya yayılan 2008 yılı küresel finans krizi yine bu döneme denk gelmektedir. Mortgage kaynaklı başlayan bu kriz ilk olarak konut ve bankacılık alanlarında kendini göstermeye başladı. Amerika da yatırım şirketleri, sigorta ve banka kurumları battı. 150 yıllık geçmişi olan Lehman Brothers da bunların arasında idi.

Bu süreçte ülkemizde neler olduğunu hatırlamak için birkaç örnek ile hafızamızı tazeleyelim. 2008 de yürürlüğe giren sosyal güvenlik reformu ile emeklilik sistemi değiştirildi. Bunun yanında birçok geleneğin değiştiğini, köklü kurumların eski yapısından kopartıldığını biliyoruz. En güvenilir kurumlardan olan Türk silahlı kuvvetlerine karşı kumpas kuruldu ve ordu iyice zayıflatıldı. 2019 yılına geldiğimizde askeri liseler kapatıldı. Harp okulları milli savunma bakanlığı üniversitesi altında yeniden yapılandırıldı. Burada da köklü bir geleneğin değiştiğine şahit olduk. Okullarda her gün okutulan andımız yine bu süreçte kaldırıldı ve çok uzun yıllar süren bir gelenek daha tarihe gömüldü. Akp’nin tek başına iktidar olduğu döneme denk gelen bu süre boyunca fiili olarak devletin yapısının değiştiğini söylersek abartmış olmayız.

  Bu kurulu düzende yer alan güç sahipleri el değiştiriyordu. Eskiler ya eleniyor ya da yeniye uyumlanmak üzere dönüşüyorlardı.

Plüton ile beraber Satürn ve Jüpiter de 2019 yılında oğlak burcunda beraber hareket ederek eski yapıdan iz bırakmamak üzere adeta iş birliği halinde idiler. Oğlak burcunda meydana gelen bu toplaşma ve 2019 yılı sonlarında güney düğüm yönünde gerçekleşen tutulmalar ile eş zamanlı olarak covid -19 pandemi süreci hayatımıza girdi. Dikkat ettiyseniz, en üst düzey mevkilerde yer alan insanlardan sokaktaki vatandaşa kadar çoğu kişinin diline pelesenk olmuş bir cümle vardı. ‘’ Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’’.  

Astrolojik açıdan yaşanılan dönüşümü elbette sadece Plüton ile açıklamak yetersiz ve eksik olacaktır. Uranüs 2018’den beri boğa burcunda seyahatine devam ediyor. Bunu matador tarafından mızraklanmış bir boğanın önüne geleni devirmesine benzetebiliriz. Huzur ve maddi güvence elde etmede zorluk yaşarken yepyeni ve heyecan verici olaylar gündemimize girecektir. Ayrıca Satürn ve Jüpiter’in kova da birleşimi ile başlayan bir döngü bulunuyor. Velhasıl bunları ayrıca farklı başlıklar altında yazmak en doğrusu. Henüz Plüton’la işimiz bitmedi ve onunla devam edeceğiz. Zira bu gezegen, kişilerin natal haritalarında da oldukça önemli bilgiler verir. Öte yandan 2023 yılında Plüton’un kollektif temaları anlatan kova burcunda yapacağı transit oldukça önemli gözüküyor.