Kişisel web sayfası

E-Posta Adresi ortucu34@gmail.com

ANA SAYFA

Ana Sayfa » ANA SAYFA

Bitki ve İnsan Üzerine

Doğada var olan şifalı ot, bitki ve ağaçlara ait lisana hâkim olup kendisini ona göre eğitenler bir ihtimal daha doygun bir hayat yaşayabilir. İnsan, doğanın bir parçası ise onu alt etmeye değil teknolojiyi ve modern hayatı reddetmeden onunla uyumlu yaşamayı başarabilmeli. Doğa ile ilişkisini doğru kurabilmek için ise onu tanımaya gayret göstermeli. Böylelikle insan kendini keşfetme yolunda adımlar atacaktır.

Astroloji ve Kehanet Üzerine

Astrolojinin, insanın kendini keşfetmesini sağlayan eğlenceli ve öğretici bir yol olmasının yanında en çok ileriye dönük öngörüler içermesi insanları cezbediyor. Bana ne olacak? Kısmetimde ne var? Sorularının cevabını hemen hemen herkes merak eder. İnsanlık en eski medeniyetlerden bu yana doğayı gözlemleyerek, gökyüzündeki yıldızların hareketlerinden oluşan fenomene hayranlık beslemişler ve bunlardan anlam çıkarmışlar. Peki astrolojiyi kullanarak gelecekten haber vermek mümkün olabilir mi?  Ya da astroloji bizi tatmin edecek yaşamı tasarlamamıza yardımcı olabilir mi?

Otomobil

Petrol ile çalışan içten yanmalı motorlara sahip taşıtlar, yaklaşık yüz yıldan fazla bir süredir kullanılmakta. Elektriğin petrolden daha önce bulunması ve depolama için gereken bataryaların icadı ile elektrikli otomobil yapılmakta olsa da elektrik üretiminin yetersizliği belki bizim de bilmediğimiz diğer problemlerden dolayı tercih edilmedi. Sonuç olarak fosil yakıtlarla çalışan otomobiller ile günümüze kadar gelindi. Teknoloji ilerledikçe motor performansı ve sürüş konforunun tatmin edici seviyelere gelmesinin yanı sıra egzoz gazlarının çevreye verdiği zararlar göz önünde bulundurularak emisyon değerleri yıllar geçtikçe azaltıldı. Bununla birlikte hibrit ve elektrikli araçların da üretimdeki yerleri çoğalmaya başladı. BMW ve bunun gibi birçok otomobil markası, öngördükleri çok uzak olmayan tarihlerde, önce dizel araç üretimlerini sonra da benzinli araç üretimlerini tamamen bitireceklerini duyurdular.

Hibrit motor üretilmeye devam ettikçe benzinli motorlar var olacaktır.  Fosil yakıtla çalışan araçların yakın gelecekte üretilmeyecek olmaları trafikte olmayacakları anlamına gelmiyor tabi ki.  Daha uzun yıllar fosil yakıtlı araçlarımızı kullanacağız. Burada da deneyimlediğim, araştırdığım, bilgim olan teknik yazıların paylaşımları olacak.